מפעל חיפה כימיקלים דרום זומן לשימוע

מפעל חיפה כימיקלים דרום זומן לשימוע
השר רואה בחומרה את המקרה. חיפה כימיקלים
צילום: עופר ארנון

לטענת המשרד להגנת הסביבה המפעל חרג מתקני הפליטה בארובות ולא דיווח על דליפת חומצה

בעקבות דיווח של המשטרה, גילה המשרד להגנת הסביבה כי בתחילת החודש אירעה דליפה של חומצה חנקתית בסניף הדרומי של חיפה כימיקלים. המשרד להגנת הסביבה זימן בתגובה את בעלי מפעל חיפה כימיקלים דרום לשימוע שייערך ב-11 בספטמבר. לאחר השימוע יוחלט לגבי הפעולות הבאות מול המפעל – לרבות הטלת עיצום כספי, ביטול היתר הרעלים ופתיחה בחקירה פלילית. הסיבה לשימוע היא העובדה שהמפעל לא דווח כנדרש למשרד להגנת הסביבה על האירוע שבו נפגעו שלושה עובדים.

השר רואה בחומרה את המקרה. חיפה כימיקלים|צילום: עופר ארנון
השר רואה בחומרה את המקרה. חיפה כימיקלים|צילום: עופר ארנון

חיפה כימיקלים דרום מתמחה בייצור של דשנים וכימיקלים לתעשייה, וממוקמת במישור רותם. התראה נוספת נשלחה למפעל עקב חשד להפרת רישיון העסק, זאת בעקבות ממצאי דיגום פתע בארובות שבוצע בסוף 2015, המצביעים כי המפעל אינו ממלא אחר הוראות תנאי רישיון העסק במלואן. הפרת תנאים ברישיון עסק מהווה עבירה לכאורה על הוראות חוק רישוי עסקים, שהינה עבירה פלילית. העונש המרבי בגין עבירה זו הוא 18 חודשי מאסר או קנס של 75,300 שקל וכן קנס של 1,400 שקל עבור כל יום שבו נמשכת העבירה לאחר מסירת ההתראה. הפרה זו תיבחן גם בשימוע שייערך בספטמבר ולאחריו תתקבל החלטה בעניין.

במשרד להגנת הסביבה אמרו: “אי-הדיווח למוקד הסביבה של המשרד על דליפה זו, כפי שנדרש בתנאי היתר הרעלים של החברה, מהווה הפרה של תנאי ההיתר, ואף עבירה לכאורה על הוראות חוק חומרים מסוכנים. העונש המרבי בגין עבירה זו הוא שלוש שנות מאסר או קנס כספי הנע בין 202 אלף שקל ל-1.6 מיליון שקל, וקנס נוסף בשיעור של 5% מסכום הקנס עבור כל יום שבו נמשכת העבירה לאחר מסירת ההתראה. יצוין, כי אין זו הפעם הראשונה שבה נאלץ המשרד לנקוט בהליכים מנהליים כנגד המפעל: ב-13.5.2013 התקיים במשרדי מחוז דרום של המשרד שימוע בעניין המפעל בגין הפרת הוראות חוק חומרים מסוכנים”.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: “אנחנו ממשיכים לפעול בנחישות על מנת להפחית זיהומים וסיכונים לציבור. נמשיך לפעול ביד קשה כלפי המפעלים המזהמים שאינם פועלים כחוק, ובמיוחד נגד אלה שמנסים להסתיר תקלות מסוכנות מהמשרד ומהציבור. אנו רואים בחומרה רבה את המקרים, ונמצה את הדין עם המפעל”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *