מצא נר בן 900 שנים במהלך ריצת בוקר שגרתית

מצא נר בן 900 שנים במהלך ריצת בוקר שגרתית
מצילים גם עתיקות. אמשיק עם הנר שמצא
צילום: יולי שוורץ, דוברת רשות העתיקות

מציל של רשות הטבע והגנים מצא נר בן כ-900 שנה במקרה

מאיר אמשיק, מציל רשות הטבע והגנים בגן הלאומי תל אשקלון, יצא ביום שלישי האחרון לריצת בוקר שגרתית.

“במהלך הריצה ראיתי כמה קרשים שהים פלט, ועצרתי לאסוף אותם”, ידע לספר. “לפתע, ראיתי שחלק חדש במצוק התדרדר. ניגשתי לשם, וראיתי את הנר המסקרן מונח שם בשלמותו. חשבתי שאולי מדובר בפריט עתיק אז אספתי אותו. חזרתי לסוכת המציל, ויחד עם אבי פנצר, מנהל תחנת ההצלה, פנינו לנציג רשות העתיקות”.

גיא פיטוסי, פקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, הגיע במהירה לסוכת המציל.

מצילים גם עתיקות. אמשיק עם הנר שמצא | צילום: יולי שוורץ, דוברת רשות העתיקות
מצילים גם עתיקות. אמשיק עם הנר שמצא | צילום: יולי שוורץ, דוברת רשות העתיקות

לדבריו, “מצילי רשות הטבע והגנים והמצילים ככלל, הם העיניים שלנו בחוף הים. הם לא רק מצילים אנשים, אלא מצילים גם עתיקות. אנשים חייבים להבין שממצאים עתיקים שהם מוצאים במקרה, שייכים למדינה ולכלל הציבור. הממצאים הללו יכולים להיות מאוד חשובים למחקר ולידע ההסטורי של כולנו. לשמחתנו, יותר ויותר אנשים מדווחים על מציאת עתיקות”.

לדברי סער גנור, ארכיאולוג מחוז אשקלון ברשות העתיקות, “נר השמן העתיק, ששימש לצרכי מאור, מתוארך למאה ה-12 לספירה (תחילת התקופה הצלבנית). ניתן ממש להבחין בסימני שימוש ופיח על פייתו. הנר התגלה, ככל הנראה, כתוצאה מנסיגת המצוק החופי, אשר נלחם מול איתני הטבע לאורך כל עונות השנה. הנר מייצג חלק מהעושר התרבותי של העיר אשקלון הקדומה, שהייתה עיר מסחר. באשקלון פעל נמל שייבא סחורה מהים, ומשם גם ייצאו סחורה שיוצרה בכל חלקה הדרומי של ארץ ישראל. בגן לאומי חוף אשקלון ניתן למצוא עדויות לחיים שהתקיימו המקום החל מהתקופה הכנענית לפני כ-4,000 שנה, ועד לתקופה המודרנית”.

אמשיק סיכם ואמר כי “למצוא ממצא כזה, זה מאוד מרגש. פשוט מרגישים חלק מההסטוריה. זה ממלא בתחושת הערכה למה שהיה כאן קודם. מרגיש כמו להיות חוליה בשרשרת”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *