נחשפה אמת מים עתיקה

נחשפה אמת מים עתיקה
נבדקת האפשרות לשלב את האמה בתוכנית הפיתוח מסביב לבית הסיעודי
צילום: יואב לרר, באדיבות רשות העתיקות

לטענת החוקרים מרשות העתיקות, מדובר במערכת שהובילה מים לעכו בתקופה העות’מנית

קטע של אמת מים בת 200 שנה, שהוליכה מים מתוקים לעכו, נחשף החודש בקיבוץ שמרת. התעלה המטויחת והמכוסה בלוחות אבן, התגלתה בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות בסיוע חניכי מכינת נירים, במסגרת הרחבת “בית הזית”, הבית הסיעודי בקיבוץ שמרת.

מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, יובל גור: “בחפירה נחשף קטע קצר מאמת המים הארוכה שהובילה מי שתייה ממעיינות כברי עד לעכו – מרחק של כ-14 ק”מ. האמה נבנתה בתחילת המאה ה-19 על ידי מושל עכו, סולימאן פאשה, כתחליף לאמת המים הקודמת שעמדה במקום, שנהרסה ב-1799 על ידי חיילי נפוליאון במסגרת ניסיונותיהם להכניע את העיר עכו.

נבדקת האפשרות לשלב את האמה בתוכנית הפיתוח מסביב לבית הסיעודי|צילום: יואב לרר, באדיבות רשות העתיקות
נבדקת האפשרות לשלב את האמה בתוכנית הפיתוח מסביב לבית הסיעודי|צילום: יואב לרר, באדיבות רשות העתיקות

“לאורך מרבית התוואי היתה האמה בנויה על הקרקע או חצובה בסלע, אבל כדי לחצות את שלושת הנחלים שבדרך, היא עברה על גשרים גבוהים, אשר שניים מהם ניתן לראות עד היום – מעל לנחל יסף שליד קיבוץ לוחמי הגטאות, ומעל לנחל בית העמק, ביישוב מזרעה. האמה היתה בשימוש עד למלחמת העצמאות ב-1948, ויצאה מכלל שימוש כשלוחמי ההגנה פוצצו קטע ממנה ליד מזרעה על מנת לנתק את אספקת המים לעכו”.

במסגרת המדיניות של רשות העתיקות לשילוב הקהילה בחשיפת העבר, השתתפו בחפירה חניכי מכינת נירים, שהביעו סקרנות ועניין בממצאים בני מאות השנים. חברי קיבוץ שמרת ופורום מדריכי הטיולים בגליל המערבי סיירו בחפירה, וכך גם ילדי הגן הפועל בקיבוץ. כעת נבדקת האפשרות לשלב את האמה בתוכנית הפיתוח מסביב לבית הסיעודי.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *