נתפסו ממצאים ארכיאולוגיים עתיקים

נתפסו ממצאים ארכיאולוגיים עתיקים
כתבי אישום בקרוב. חלק מהעתיקות שנתפסו
צילום: רשות העתיקות

בזכות ערנותם של אנשי השיטור העירוני בעכו, התגלו חפצים בני כ-4,000 שנה

מפקחים בשיטור העירוני בעכו עצרו בסוף השבוע שעבר רכב שנסע באופן חשוד. בדיקת הרכב חשפה עשרות חפצים ישנים ולצידם ממצאים ארכיאולוגיים, חלקם בני 4,000 שנה. על פי החשד, הממצאים נבזזו מאתרי עתיקות ברחבי הארץ.

הסחר בעתיקות בישראל דורש רשיון מיוחד, אותו מנפיקה רשות העתיקות. ברשיון כזה מחזיק מספר מצומצם של סוחרים, ומותר להם לסחור רק בפריטים שהגיעו לידיים פרטיות לפני שנת 1978. מאז שנת 1978 כל ממצא עתיק שמתגלה בישראל הוא רכוש המדינה ואסור בממכר. שודדי עתיקות וסוחרים בלתי מורשים מנסים כל העת לבזוז ממצאים מאתרי העתיקות ברחבי הארץ. מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות נמסר, כי רק מתחילת השנה עצרו מפקחי היחידה, בסיוע שוטרים, כ-20 חשודים בביצוע עבירות כאלה באזור הצפון.

כתבי אישום בקרוב. חלק מהעתיקות שנתפסו|צילום: רשות העתיקות
כתבי אישום בקרוב. חלק מהעתיקות שנתפסו|צילום: רשות העתיקות

מפקח ביחידה למניעת שוד, ניר דיסטלפלד, הגיע לבחון את הממצאים שנתפסו והועברו לתחנת המשטרה בעכו: “האדמה נחפרה והממצאים הוצאו ממנה תוך הרס ההיסטוריה, במטרה למכור אותם תמורת בצע כסף. בין העתיקות שנתפסו ישנם כלי חרס המתוארכים לתקופת הברונזה התיכונה, מלפני כ-4,000 שנה. בנוסף, נחשפו מטבעות וכלי זכוכית אשר זויפו, ונעשה ניסיון להציגם כעתיקים על מנת להעלות את ערכם הכספי.

“מדובר באנשים הסוחרים ללא רשיון, ואחד מהם מוכר לנו מאירועים קודמים. חשוב לדעת שהעונש על סחר לא חוקי בעתיקות עומד על שנתיים מאסר, ועל פגיעה באתר עתיקות – חמש שנות מאסר.

החשודים נחקרו ושוחררו בערבות. החקירה לבירור מקור הפריטים נמשכת, ובסיומה התיק יועבר ללשכה המשפטית, להכנת כתבי אישום.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *