תופעה: להקות כרישים ליד החוף

תופעה: להקות כרישים ליד החוף
המחקר בעיצומו. כרישים
צילום: חגי נתיב, מרכז הלמסלי לחקר הים התיכון, אוניברסיטת חיפה

למרות שבינתיים, עוד לא ברור לחוקרים מדוע זה קורה, חוקרת בתחום מבהירה: “בוודאי שאין שום סיבה להיבהל או לחשוש”

הופעתם של עשרות כרישי סנפירתן וכרישים עפרוריים לקרבת החופים, היא תופעה נדירה בעולם. אולם דווקא בישראל מדובר בתופעה שמתרחשת במעט באופן קבוע בשנים האחרונות. את הדברים אומרת תלמידת המחקר עדי ברש, דוקטורנטית וחוקרת כרישים בחוג לביולוגיה ימית בבית הספר למדעי הים ע”ש ליאון צ’רני באוניברסיטת חיפה. “מספר הכרישים נמצא בירידה גדולה מאוד בכל העולם וברב הים התיכון נעלמו כליל הכרישים החופיים. תופעה כזאת של התקבצות כרישים במים החמים הנה ייחודית, ולא קיים פרסום דומה שלה משום מקום בעולם, אלא שדווקא אצלנו אנחנו רואים בשנים האחרונות את התופעה חוזרת כל חורף”, אמרה.

לדבריה, בניגוד למספרים כאלה ואחרים שפורסמו, מדובר בכמה עשרות כרישים שהגיעו גם השנה לאזור המים החמים שמול תחנות הכוח – כשהסיבה לכך שהם מגיעים דווקא למים החמים עדיין לא ברורה למדענים. ברש ביקשה להזכיר כי יש כמה עשרות מינים שונים של כרישים שחיים דרך קבע בחופים סביב ישראל, וכי הם אינם מסוכנים לאדם. “היו פה כרישים ויהיו פה כרישים. אין בזה דבר מיוחד או פתאומי. בוודאי שאין שום סיבה להיבהל או לחשוש”, אמרה.

המחקר בעיצומו. כרישים| צילום: חגי נתיב, מרכז הלמסלי לחקר הים התיכון, אוניברסיטת חיפה
המחקר בעיצומו. כרישים|
צילום: חגי נתיב, מרכז הלמסלי לחקר הים התיכון, אוניברסיטת חיפה

בכדי להבין יותר על ההתנהגויות של הכרישים שחיים לידנו, ואולי לפתור את סוגיית ההגעה למים החמים בקרב החוף, מתקיים כעת מחקר של ברש יחד עם צוות הניטור הימי של בית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה, בו הכרישים נמדדים ומתויגים בעזרת תגים לווייניים, שיספקו נתונים לגבי המסלולים שבהם נעים הכרישים. “המטרה שלנו היא לראות האם הכרישים בתחנה חוזרים מדי שנה, מה הם עושים במהלך היום, ומה כמות הכרישים ותחלופת הכרישים בתחנות. התגים לווינים שמחוברים לכרישים ידווחו לנו לאן נעים הכרישים ויעזרו להבין טוב יותר את התופעה”, אמרה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *