תושבים מתאגדים נגד מחצבה

תושבים מתאגדים נגד מחצבה
פגיעה בנוף. ההר החדש
צילום: דותן רודין

מהנדס מועצת מטה אשר שלח מכתב ללשכת התיכנון המחוזית, בו ציין את הכשלים בתוכנית ההרחבה של מחצבת אשרת שבצפון

הר חדש שנוצר ליד מחצבת אשרת שבגליל המערבי, גרם לתושבים באזור להתאגד נגד התוכנית להרחבת פעילות המחצבה. לטענת התושבים, שזכו לגיבוי של מועצת מטה אשר, העבודות במקום גורמות מטרדי רעש ואבק ופגיעה בנוף. למשל, החומר שנחצב ונערם להר קטן בסמוך למחצבה. בנוסף נטען, כי העבודות יצרו עומס נוסף בכביש 89 (מעלות-נהריה) ובכביש 70.

פגיעה בנוף. ההר החדש | צילום: דותן רודין
פגיעה בנוף. ההר החדש | צילום: דותן רודין

בשבוע שעבר נפגשו נציגי היישובים כדי לדון בנושא עם ראש המועצה, יורם ישראלי, ומהנדס המועצה, האדריכל ליאור לוי. האחרון אף שלח מכתב דחוף ללשכת התיכנון במחוז הצפון של משרד התשתיות וכתב: “המועצה מתנגדת להרחבת אתר אשרת כפי שמוצע במסמכי התוכנית. כבר היום אין התייחסות ראויה לטיפול בחומרי כרייה, לנראות, למצב הטופוגרפי, אין התחשבות במשטר הרוחות, לא מתבצע שיקום תוך כדי תהליכי עבודה, לא נעשית הטמנת מתקנים וירידה אל תת הקרקע, ואין התחייבות של כל גורם לקביעת תקנות מחייבות, לשיטות מדידה ולדיווח על מפגעים, ולא ידוע מי הם גורמי האכיפה הממונים”.

בקיבוץ געתון ציינו כי המחצבה עלולה לפגוע לא רק בבריאות התושבים, אלא גם בענף האבוקדו, המשמש מקור הכנסה משמעותי של הקיבוץ.

נציג היישוב כליל, חיים שנהר, ציין כי יישובי המעטפת של המחצבה נמצאים באזור כפרי ירוק, ולתוך זה נכנסה מחצבת אשרת כגורם המהווה ניגוד מוחלט לאופיו.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *