58 אלף מ”ק חול ים נקי הוזרמו לחופי הקריות

58 אלף מ”ק חול ים נקי הוזרמו לחופי הקריות
קטע חוף בו הוזן החול
צילום: ניר לוינסקי, המשרד להגנת הסביבה


פרויקט הזנת חול ים נקי לאורך קו החוף בקריית חיים וקריית ים, שמבצעת חברת נמלי ישראל לפי דרישת המשרד להגנת הסביבה, צפוי להסתיים בתוך כשבוע – בהתאם לתנאי הים ומשתנים נוספים. כך קבע היום (ד’) המשרד להגנת הסביבה

הפרויקט החל בסוף אפריל, ועד כה הוזרמו 58 אלף מ”ק מתוך 70 אלף מ”ק מתוכננים.

הזרמת החול, שמקורו במפרץ חיפה, מתרחשת בעקבות תהליך סחף אדמה חולי (ארוזיה) משמעותי בחופי הקריות, הנובע מסערות החורף בים והשפעת התשתיות הקיימות במפרץ חיפה. בתהליך מלאכותי זה מוסיפים חול לקטעי חופי ים באמצעים טכנולוגיים.

קטע חוף בו הוזן החול | צילום: ניר לוינסקי, המשרד להגנת הסביבה
קטע חוף בו הוזן החול | צילום: ניר לוינסקי, המשרד להגנת הסביבה

החול המשמש להזנת החופים בקריית חיים וקריית ים – רצועה באורך של כ-2 ק”מ – נלקח מחלקו המערבי ביותר של שובר הגלים. החול המוזרם עבר בדיקות, דיגומים ואנליזות במעבדות שאושרו על-ידי אנשי המשרד להגנת הסביבה, מהן עלה כי הוא נקי וכי אין בו ריכוז מתכות או זיהום אורגני בריכוזים החורגים מהתקנים.

לשם שמירה על בריאות התושבים, דרש המשרד להגנת הסביבה מחברת נמלי ישראל אף לבצע בדיקות נוספות של זיהום אורגני כללי, לדוגמת שפכי ביוב וזיהום מתוצרי נפט (הידרוקרבונים) טרם השימוש בחול. כמות החומר האורגני שנמצאה בדגימות לא חרגה מאחוז המאפיין חול ים נקי, ובדגימת החומרים ההידרוקרבונים לא נמצאו ריכוזים מעל סף הגילוי של מכשיר המדידה.

יצוין, כי חול הים מוזן כאשר הוא רטוב, דבר המתבטא בגוון כהה יותר מאשר זה המאפיין חול ים יבש. כמו כן, בשל סחף החול המוגבר באזור, חופי הקריות מכילים יותר חול שהוא בעל גוון צהוב בהיר ומקורו בדיונות וסלע הכורכר שמתפרק, ופחות חול שמקורו בים – הידוע בצבעו הכהה יותר, וגם לכן מתרחשים הבדלי צבע.

בתמונה: קטע חוף בו הוזן החול. (צילום: ניר לוינסקי, המשרד להגנת הסביבה)


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *