בזכות הנופלים, אנו מוסיפים לבנות את מדינתנו בכל תחום

בזכות הנופלים, אנו מוסיפים לבנות את מדינתנו בכל תחום
טקס אזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים,בנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון לע"מ

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס לציון 43 שנה למלחמת יום הכיפורים בהר הרצל:

אחיי ואחיותיי בני משפחת השכול, שלא מפסיקים לדאוב אפילו יום אחד על יקיריהם שנפלו,

טקס אזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים,בנימין נתניהו|צילום: קובי גדעון לע"מ
טקס אזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים,בנימין נתניהו|צילום: קובי גדעון לע”מ


בחיי מדינה יש רגעי מבחן עליונים שמחייבים גיוס של כל הכוחות הלאומיים. כך היה לפני 43 שנים, למן השנייה שבה קרעו הצופרים את דממת יום הכיפורים. המלחמה פרצה לא רק בשל כוונות אויבינו, אלא גם בשל כשלים מנהיגותיים. שניים המה: אחד, חוסר היכולת לזהות את הסכנה בזמן, ושניים, משזוהתה הסכנה, חוסר הנכונות לפעול נגדה מיידית. המחדל זעק לשמיים.

מי שהיטה את הכף בשעת הסכנה, באותן שעות מבחן, הם לוחמינו אמיצי הלב בחזית, שתי החזיתות. הם לא נשברו תחת משקלה של מהלומת הפתע. הם השקיעו מאמץ עילאי אדיר לבלום בגופם את נחשולי האויב במרחבי החוף של סיני, בשדות הבזלת של רמת הגולן. למרות הזעזוע הגדול שספגנו – והוא היה כרוך במחיר כבד וכואב מאין כמוהו, הכבד במערכות ישראל מאז מלחמת השחרור – למרות הזעזוע הגדול שספגנו, הבית נותר על תלו.

הוא נשאר עומד בזכות דבר אחד – בזכות תעוזתם של בנינו ובנותינו היקרים שנאבקו כאריות יום ולילה. תחילה במגננה, בהמשך במתקפה נועזת עד שהאיום מעלינו הוסר, עד שתוקפינו הם שחשו את טעם התבוסה. גם היום, כשאני רואה את התמונות, כשאני שומע את הקולות מאותה מלחמה, אני אחוז בהתרגשות וגם בהתרוממות רוח – איזו תעוזה ואיזו גבורה, איזה אומץ לב שהציל את העם והמדינה. זוהי דרכם של לוחמי צה”ל לדורותיהם.

אנחנו קראנו, השמענו, התפללנו את “כל נדרי” שלשום. מיד אחרי “כל נדרי” באה בקשת הסליחה והחטא שמוזכר שם, לפני עגל הזהב, אף על פי שזה בא אחריו, וחטא המרגלים, חטא של מורך לב והוצאת דיבת הארץ. והמחזור שם את זה ראשון, אולי מתוך הכרה שאומץ לב ואהבת הארץ נחוצים לקיום שלנו, לדורות.

אומץ לב כזה אנחנו רואים יום יום – חיילינו, החיילות שלנו, השוטרים שלנו, השוטרות שלנו, אנשי ונשות זרועות הביטחון. זוהי מורשתם של הלוחמים במלחמת יום הכיפורים, זהו הצו הפנימי שמדריך את לוחמינו היום, דור הבנים ששואבים כוח מדור האבות.

מלחמת יום הכיפורים הבהירה לשכנינו שלא יכניעו אותנו בכוח הנשק. היא סללה את הדרך לשלום עם מצרים ובהמשך לשלום עם ירדן. ידנו ממשיכה להיות מושטת לשלום לאלה מבין שכנינו שרוצים בשלום. ועד שיבוא השלום, וגם כשיבוא, נמשיך להיות מוכנים, נמשיך להיות נכונים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו.

בזכות הנופלים, אנו מוסיפים לבנות את מדינתנו בכל תחום – והיא מפיצה סביבה אור גדול. וסביב העלטה האור גדול שבעתיים. בשלהבת היוקדת הזאת טמונים ניצוצות דמותם של בנינו, של גיבורינו. הם שמאירים לנו את הדרך.

יהי זכרם של נופלי מלחמת יום הכיפורים ברוך לעד.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *