גיס של מוגבל יוכל לשמש “מורשה נהיגה”

גיס של מוגבל יוכל לשמש “מורשה נהיגה”

חברי הכנסת גילאון ויוסף ג’בארין (הרשימה המשותפת) קראו להכליל בני משפחה נוספים בהסדר

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום הסכם שהגיש לה המוסד לביטוח לאומי, לפיו גם גיס או גיסה של מוגבל בניידות (נכה בשיעור 60% אשר אינו מסוגל לנהוג בעצמו) יוכר כ”מורשה נהיגה” עבורו, ולא רק קרוב משפחה שגר עמו או בסמוך לו, או מטפל, כפי שקובע החוק כיום.

השלכות תקציביות. כסא גלגלים|צילום: pixabay.com
השלכות תקציביות. כסא גלגלים|צילום: pixabay.com

ההסכם קובע עוד כי תשלום קצבת ניידות יופסק למי ששוהה בחו”ל למעלה מ-3 חודשים, ולא 6 חודשים כפי שהיה נהוג עד כה. זאת בנימוק שכל הקצבאות האחרות המשולמות לשוהה בחו”ל מופסקות לאחר 3 חודשים בלבד. במקרים של בעיות רפואיות ובמקרים בהם השהייה בחו”ל היא מטעם מעסיק ישראלי, המוסד לביטוח לאומי יהיה רשאי להרחיב את הזכאות לגמלה לשנתיים. מ”מ יו”ר הוועדה, ח”כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), המליצה למשרד הרווחה בשם הוועדה שבכל מקרה לא תופחת הגמלה ל-3 חודשים בלבד. בנוסף ביקשה הוועדה, כי במקרים בהם השהייה בחו”ל היא מטעם המדינה, תורחב הזכאות לכל תקופת השליחות. נציגי המוסד לביטוח לאומי התחייבו לבדוק את הנושא.

חברי הכנסת גילאון ויוסף ג’בארין (הרשימה המשותפת) קראו להכליל בני משפחה נוספים בהסדר. מנהלת אגף נכות במוסד לביטוח הלאומי, לימור לוריא: “אכן מדובר בהסדר ארכאי. יש מקום לשינוי מהותי בו. עם זאת, דרושה הסכמת משרד האוצר לתיקון כזה”. עו”ד יוסף פולסקי מהמוסד לביטוח לאומי הסביר שיש לכך השלכות תקציביות: “אם אין למוגבל בניידות מורשה נהיגה הוא יהיה זכאי לקצבת חסר רכב וקצבאות נוספות”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *