דרישה לאפשר לנהגים פרטיים להסיע בתשלום

דרישה לאפשר לנהגים פרטיים להסיע בתשלום
דרישה לתחבורה שיתופית. הדיון בכנסת
צילום: דוברות הכנסת

מחקר העלה כי מ-1952 כמות המוניות בארץ עלתה פי 2, אבל כמות המכוניות עלתה פי 300

דיון סוער נערך בוועדת המדע והטכנולוגיה במסגרת ישיבת המשך בנושא ‘הגברת התחרות באמצעות התחבורה השיתופית’.

יו”ר הוועדה ח”כ אורי מקלב פתח את הדיון: “הטכנולוגיה נותנת מענה לצורך שהיה קיים תמיד ואנחנו כבר רואים את השימוש בתחבורה שיתופית, לא ניתן לעצור זאת. כדאי שנגיע להסדרה לפני שיקובעו דברים בשטח ונאלץ לרדוף אחריהם”.

הממונה על ההגבלים העסקיים עו”ד מיכל הלפרין: “התחברו כאן יחד 2 אג’נדות מאוד משמעותיות והביאו אותנו להתעסק בנושא. המצב של התחבורה הציבורית בישראל בכי רע, השימוש ברכבים פרטים הולך וגדל, ולצד כך ההתפתחות הטכנולוגית נותנת לנו ליצור מנגנונים שמאפשרים מגוון שירותים לציבור. למדינת ישראל אין פריבילגיה להדוף את הפתרונות האלה החוצה. אנחנו צריכים לאמץ כל רעיון של תחבורה שיתופית”.

דרישה לתחבורה שיתופית. הדיון בכנסת|צילום: דוברות הכנסת
דרישה לתחבורה שיתופית. הדיון בכנסת|צילום: דוברות הכנסת

הלפרין הציגה שקפים עם נתונים שונים (מצ”ב) לפיהם מ-1952 כמות המוניות לאלף איש בישראל עלתה ב-קצת יותר מפי 2, בעוד כמות המכוניות עלתה בכמעט פי 300. “אנחנו חסרים במוניות, בראש ובראשונה אנחנו מגדילים את ההיצע, את הזמינות ואת איכות השירות” ציינה.

עוד הציגה הלפרין כי השימוש באובר עלה משמעותית בשנים האחרונות בערים שונות בעולם, כאשר בניו יורק מהווה החברה למעלה מ-20 אחוזים מנתח השוק ובסן פרנסיסקו למעלה מ-70 אחוזים, וכי בסך הכל גם אם אחוז השימוש במוניות יורד מביאה התחבורה השיתופית לעלייה בשימוש הכולל בצורות התחבורה השונות לרווחת הציבור.

במענה לשאלת ח”כ דב חנין – “האם התחבורה השיתופית לא תפגע בפיתוח תחבורה ציבורית ראויה?” השיבה הלפרין כי “לתחבורה הציבורית יש את הבעיה של הקילומטר הראשון והאחרון, אנו נאלצים לגרור עצמנו אל התחנה וממנה, כאן יש לנו פתרון מאוד זמין בקצוות. אנחנו למעשה מאוד מעודדים את התחבורה הציבורית, אם אדע שבתחנה המרכזית יש לי תחבורה שיתופית זמינה אשתמש הרבה יותר באוטובוס וברכבת”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *