דרישה לשיפור התחבורה הציבורית במפרץ

דרישה לשיפור התחבורה הציבורית במפרץ
"להעדיף את התחבורה הציבורית". נסיעה באוטובוס
צילום: pixabay.com

סטודנטים מהקריות שמגיעים לאוניברסיטת חיפה בתחבורה ציבורית נאלצים לבזבז פי שניים זמן בדרכים, בהשוואה לחבריהם שיגיעו ברכב הפרטי

סטודנט מהקריות שמבקש להגיע לאוניברסיטת חיפה בתחבורה הציבורית, יבזבז פי שניים זמן מאשר לו נסע ברכב פרטי. כך טוענת עמותת ‘אור ירוק’, שבדקה את תפקוד התחבורה הציבורית.

רק לפני שבועיים פתחו את שנת הלימודים האקדמית מאות אלפי סטודנטים, ועוד לפני שהתחילו הבחינות והעבודות, נאלצו להיתקל במכשול הראשון: זמן ההגעה ללימודים. השוואה שערכה עמותת אור ירוק בעשרות ערים ויישובים ברחבי הארץ, מעלה ממצאים מאכזבים: במוסדות לימוד רבים שנבדקו, נמצא כי זמן הנסיעה אליהם באוטובוס ארוך עד פי שניים מהנסיעה בכלי הרכב הפרטי. בנוסף, נמצא כי פעמים רבות נאלצים הסטודנטים לנסוע בשני אוטובוסים כדי להגיע למכללה או לאוניברסיטה, גם אם המרחק בין מקום מגוריו של הסטודנט למוסד הלימודים שלו לא עולה על 30 ק”מ.

בדיקת הזמנים נערכה באמצעות אפליקציית Moovit ואתר Google Maps, המדווחות על זמן הנסיעה המשוער בתחבורה הציבורית מתחנת המוצא לתחנת היעד. כל הבדיקות נעשו עבור סטודנט היוצא מביתו בשעה 8:00 בבוקר.

"להעדיף את התחבורה הציבורית". נסיעה באוטובוס|צילום: pixabay.com
“להעדיף את התחבורה הציבורית”. נסיעה באוטובוס|צילום: pixabay.com

אחת הבדיקות שערכה עמותת אור ירוק נעשתה עבור סטודנט המתגורר בקרית ים, שלומד באוניברסיטת חיפה, מרחק של 16 ק”מ בלבד. מתוצאות הבדיקה עולה, כי ברכב פרטי ייקח לו כ-37 דקות להגיע. באוטובוס, לעומת זאת, זמן הנסיעה הממוצע הוא כשעה – כמעט פי שניים.

מנכ”ל עמותת אור ירוק, שמואל אבואב: “בכל מדינה מתקדמת, נסיעה באוטובוס היא הדרך המהירה ביותר להגיע אל היעד, אבל בישראל קורה דבר הפוך, הנסיעה באוטובוס איטית ולא משתלמת, ולכן אנשים מעדיפים לנסוע ברכב הפרטי. את המגמה הזו, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייב לשנות על ידי שיפור התחבורה הציבורית, מתן עדיפות נסיעה בנתיבים מיוחדים ותוספת של קווי אוטובוסים שיגבירו את התדירות. גוש דן בדרך להפוך לפקק אחד גדול בעוד מספר שנים, הגיע הזמן להעדיף את התחבורה הציבורית על פני הרכב הפרטי”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *