מהפכת תחבורה במגזר הערבי

מהפכת תחבורה במגזר הערבי
לשדרג באופן משמעותי את שירותי התחבורה הציבורית. אוטובוס
צילום: אתר pixabay.com

בעקבות ביקורת חריפה על אפליה, החליט משרד התחבורה לחזק את התחבורה הציבורית בישובים ערביים, בדואים, דרוזים וצ’רקסים

אחרי עשרות שנים של הזנחה ואחרי שבשנה האחרונה נרשמה ביקורת ציבורית חריפה, הודיע השבוע משרד התחבורה על קווי אוטובוס חדשים שישרתו יישובים ערביים, דרוזיים, בדואיים, וצ’רקסיים. במסגרת המיזם החלו לפעול השבוע 35 קווים בינעירוניים חדשים, בעיקר בצפון הארץ, מהיישובים הערביים לערים הגדולות, מוקדי תעסוקה ועסקים ומוסדות לימוד במטרופולין הקרוב אליהם.

בין קווי האוטובוס החדשים: ממכללת סח’נין למג’ד אל כרום, מסח’נין למכללת עמק הירדן, מעכו לנצרת, ממרכזית המפרץ למר’ר וממעליא לתפן. מאזור התעשייה בר-לב ייצאו שלושה קווים – לאבו סנאן, לירכא ולדיר חנא. אוטובוס נוסף לאבו סנאן ייצא מתפן. קו אחד ינוע בין מרכזית המפרץ לכפר מנדא, ושלושה קווים ייצאו מאעבלין – לאזור התעשייה בכרמיאל, לעכו ולמגדל העמק. קווי תחבורה ציבורית יחלו לפעול בין יאנוח- ג’ת לאזור התעשייה בירכא, מאבו סנאן למרכזית המפרץ וממרכזית המפרץ לירכא.

במשרד התחבורה טוענים כי סיבסוד הקווים יעלה מאות מיליוני שקלים, והתקציב יאפשר גם לתגבר באופן משמעותי את התדירות של קווים קיימים: מאבו סנאן לכרמיאל, בין ירכא לעכו, וממרכזית המפרץ לאעבלין, תמרה, ביר אל מכסור וכאבול. כמו כן, יתוגברו הקווים מאזור התעשייה בכרמיאל לתמרה, מהיישוב חזון לכרמיאל, ומאבו סנאן לעכו. עוד יוארכו המסלולים של עשרות קווים קיימים, בהם: שפרעם-סח’נין, כפר יאסיף-נהריה, כרמיאל-אבו סנאן, עכו-אבו סנאן, עכו-כפר יאסיף, אעבלין-כפר יאסיף.

לשדרג באופן משמעותי את שירותי התחבורה הציבורית. אוטובוס|צילום: אתר pixabay.com
לשדרג באופן משמעותי את שירותי התחבורה הציבורית. אוטובוס|צילום: אתר pixabay.com

השבוע החלה לפעול גם אפליקציה חדשה של כל-קו בגרסה הערבית, המאפשרת לקבל מידע בזמן אמת על זמני ההגעה של האוטובוסים. האפליקציה מתבססת על מפה שעליה מוצגות תחנות האוטובוס באזור שבו מצוי המשתמש. עם בחירת אחת מהתחנות, יכול הנוסע לקבל מידע בזמן אמת על מועדי ההגעה של האוטובוסים לתחנה. כמו כן, יכולים הנוסעים לקבל מידע על קו או תחנה ספציפיים גם באמצעות סריקת ברקוד מהשילוט הסטטי שבתחנה.

מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, תא”ל (מיל’) מאיר חן, ציין כי בארבע השנים הבאות ייתוספו בהדרגה מאות קווי אוטובוס ליישובים הערביים, בתיאום עם הרשויות המקומיות והמפעלים. במסגרת הפרויקט ייתוספו מאות אוטובוסים חדשים ותחנות חדשות, ותתוגבר תדירות הנסיעות.

שר התחבורה, ישראל כץ: “הפעלת תחבורה ציבורית במגזר הלא יהודי תאפשר לשלב את הציבור הערבי, הדרוזי והבדואי בחברה הישראלית בצורה שוויונית יותר. כמו כן, היא תתרום להרחבת מעגל התעסוקה של התושבים ביישובים אלה, ובעיקר של נשים שלא נהגו לצאת לעבודה בשל חוסר באמצעי תחבורה זמינים”.

השר הוסיף, כי תוכנית הפיתוח וההשקעות במגזר הלא יהודי צפויה לשדרג באופן משמעותי את שירותי התחבורה הציבורית ביישובים אלה, במטרה להשוותם לרמת השירות הארצית של התחבורה הציבורית. לדבריו, מדובר בהישג משמעותי במיוחד לאור העובדה שבחלק מהיישובים לא הופעלה מעולם תחבורה ציבורית.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *